Letošní akce se bude konat ve dnech 24. až 27. srpna. Květinovou část najdeme opět v v areálu zahradnictví Zámecká zahrada v Čimelicích u Písku. V těchto dnech jsou již organizační přípravy v plném proudu. Připravuje ji pro vás kolektiv zahradnictví v Čimelicích s necelou stovkou zahradníků a drobných pěstitelů, výrobců keramiky či jiných zahradnických doplňků.

Již v tuto dobu je jasné, že tento 34. ročník bude opět velmi bohatý na zajímavé květinové expozice i na množství vystavovatelů a prodejců rostlinných výpěstků i zahradnického materiálu. V areálu zahradnictví se představí letos již tradiční účastníci, ale i zcela noví vystavovatelé.

 Příprava
V čimelickém zahradnictví již naseli a namnožili bohatý sortiment balkonových rostlin a letniček. Nyní je trpělivě zaštipují a snaží se vytvořit mohutné dekorační rostliny, které pak zdobí jednotlivé květinové expozice a doprovází zajímavé umělecké doplňky. Milovníci květin tak mohou vidět rostliny, které na jaře znají jen jako malé sazeničky z tzv. desetipaků, v jejich velkolepé a skutečné kráse.

Na obdivovatele květů čekají opět aranžované živé květy, gladioly, jiřiny, lilie, hrnkové a balkonové rostliny. K bohaté přehlídce patří i kaktusy, sukulenty, trvalky, letničky, skalničky, okrasné dřeviny, léčivky, koření, sortiment cuket firmy SEMO a zelenina vhodná do nádob firmy Moravoseed. zahradní keramika i řada dalších zahradnických doplňků.

Připravujeme také zajímavé expozice. Ty se nachází ve sklenících a foliovnících zhruba na ploše více než 3 000 m2.
Ve vstupní hale vás přivítá Příroda očima Milana Hanuse a Jiřího Hájka. Jistě vás zaujmou Rozkvetlé sny malířky Jany Frýblové s nádhernými květinovými obrazy. Okamžiky z ptačího světa fotografky Vendy Štofflové vám nabídnou překvapivé momentky ze života našich opeřenců.

Moje zahrada moje království vás přivítá záplavou pestrých květů. Rozkvetlé hospodaření ztracené v čase vás přenese do světa hospodaření našich prababiček. Navštívit můžete expozice U nás na dvorku, Vzpomínka na výtvarnici Evu Ďurčovou, Svět podle mne - Jakuba Lepiče, Fenomén strom, přehlídku sortimentu starých odrůd ovocných stromů a další.

Zahradníci budou samozřejmě své výpěstky nejen vystavovat, ale i nabízet k prodeji v hojném sortimentu včetně velkého množství zahradnického materiálu a dekorativních předmětů.

Výstavu květin zahájíme ve čtvrtek 24. srpna v 8.30 h v areálu zahradnictví s našimi hosty a Mladou dudáckou muzikou ze Strakonic. Ta vás potěší svými písničkami ještě další hodinu po zahájení na ploše před vstupní bránou.

V přilehlém parku najdete občerstvení a stánkový prodej. U sportovní haly bude tradiční jarmark, občerstvení a hudební program. Bohatá chovatelská výstava v areálu školy bude zahájena ve čtvrtek od 13 hodin.

Organizátoři věří, že návštěvníky potěší pestrá paleta barev, krásné květy jim přinesou radost či příjemný zážitek a pohladí je po duši. Snažit se o to budou šikovné ruce zahradníků a floristů, kteří pro vytvoření květinových expozic použijí několik tisíc nejrozmanitějších květů.

Zahrady a květiny nám přinášejí krásno.
„A krásno je smyslovým vyzářením dobra.“
Anna Hogenová, česká filosofka

A proto je nám v našich zahradách tak dobře…!

Pokud si chcete zpestřit konec prázdnin, zaškrtněte si v kalendáři poslední srpnový víkend a přijeďte se podívat do Čimelic. Určitě nebudete zklamáni.

Celá akce probíhá za podpory obce Čimelice. Srdečně zvou pořadatelé!

Ing. Hana Chvalová a Ing. Martin Trávníček, Čimelice

Plakát 2023