Ve dnech 22. až 25. srpna se v jihočeských Čimelicích sešli již po třicáté milovníci krásy květin. V areálu Zámecké zahrady se totiž konal jubilejní 30. ročník tradiční výstavy květin, zahradních doplňků, drobného zvířectva a ochrany přírody Čimelice 2013.
Květinové Čimelice
Letošní rok byl zatím pro zahradníky i zahrádkáře poměrně nepříznivý. Dlouhá tmavá zima, žhavý červen, povodně a tropický konec července a začátek srpna, kdy teploty denně po 3 týdny šplhaly až k 38 °C. Také ohlasy ze zahrádkářských výstav, které se konaly během roku na různých místech nebyly příliš povzbudivé. Nevyrovnané počasí, malá návštěvnost, moc se neprodává.
O to více nás potěšilo, že květinová výstava v Čimelicích proběhla kromě neděle ve velmi příjemném počasí za velkého zájmu vystavovatelů, prodejců i velkého počtu návštěvníků a byla hodnocena velmi kladně v laické i odborné veřejnosti. I přesto, že neděle propršela a zcela jistě konečnou návštěvnost ovlivnila, jsme zaznamenali téměř 24 000 návštěvníků. Svědčí o tom zápisy v naší pamětní knize, hodnocení prodejců i návštěvníků, zajímavé postřehy v denících i odborných časopisech. Hodnocení čimelické květinové výstavy nyní vyšlo i v odborném profesním časopisu Zahradnictví v říjnovém čísle letošního ročníku.
Letošní květinová výstava se začala organizačně připravovat již v zimních měsících letošního roku. Ve finále se jí zúčastnilo na 97 vystavovatelů - pěstitelů a prodejců zahrádkářského a zahradnického materiálu. Padesátka z nich potom spolu se Zámeckou zahradou Čimelice vytvořila prestižní květinové expozice, kde prezentovala své výpěstky a výrobky.
Letošní ročník byl tak i přes nepřízeň počasí v průběhu roku na květiny a výpěstky velmi bohatý a důstojně završil tři desetiletí květinových výstav v Čimelicích. Dekorativní květiny se připravují již od časných jarních měsíců. Letničky a sortiment balkonových květin vyséváme nebo množíme řízkováním, poté kultivujeme a sesazujeme jako dekorační rostliny do 7,5 litrových nádob. Během vegetace se musí důkladně přihnojovat a několikrát zaštipovat, aby se podařily „načasovat“ a návštěvníci je pak viděli v plné kráse. Letos jsme tak připravili více než 300 druhů balkonových rostlin a letniček. Návštěvníci tak mají možnost shlédnout široký sortiment rostlin včetně novinek.
Vlastní areál „výstaviště“ začínáme tvořit měsíc před zahájením akce. Letošní výstavní plochy ve sklenících a foliovnících měly téměř 3 000 m2. Skleníky i foliovníky zastiňujeme speciálním nástřikem a jutovými podhledy. Vytvoříme cesty pro návštěvníky a plochy pro výstavní expozice. Plocha je též rozčleněna dřevěnými stěnami a dalšími dekorativními prvky. Travnaté lemy kolem expozic zakládáme 14 dnů před zahájením výstavy.
Řezané květy tvoří nedílnou součást akce. Pečlivě pro ně připravujeme podkladové materiály a poslední den příprav se aranžují přímo na určená místa do květinových expozic. Letos se aranžovalo více než sto velkých dekorací a použili jsme kolem 5 000 řezaných květů. Základ tvořily naše gladioly a rozmanitý sortiment květů dodaný firmou Tulipa Praha v té nejlepší kvalitě. Návštěvníci tak mohli obdivovat vedle sortimentu gladiol, jiřin a lilií i zajímavosti ze světa řezaných květů. Díky šikovným rukám aranžérů a příjemnému letošnímu počasí řezané květy vydržely po celou dobu ve své kráse aniž jsme je museli opravovat či měnit.
Na volné ploše zahradnictví bylo letos vysázeno přes sto kultivarů zajímavých letniček, včetně sortimentu slunečnic a ostálek firmy Semo Smržice. Na své si přišli i pěstitelé zeleniny. Připravili jsme pro ně sortiment 35 odrůd rajčat – sortiment firem Semo a Moravoseed a 50 odrůd paprik firmy Libera od Ing. Teclové a Ing. Uheríkové. Také tato expozice vznikla již v květnu a rostliny jsme ošetřovali a časovali až do termínu výstavy. Návštěvníci je tak mohli vidět přímo v pěstebním prostředí a porovnat tvarovou rozmanitost a barevnost různých odrůd. Pozornost vzbuzovaly zejména odrůdy s obřími plody rajčat. Firma Moravoseed připravila také vlastní pěknou přehlídku svého zeleninového sortimentu se zajímavými doplňky.
Slavnostní zahájení jubilejního ročníku tradiční výstavy květin proběhlo za účasti pana starosty OÚ Čimelice a milých hostů. Nechyběli mezi nimi paní Jaroslava Valová, generální ředitelka SIKO KOUPELNY a.s. Čimelice, pan Jozef Beniska, Agroslužby Čimelice, pan Ing. Ivan Bambuškar z Lesní správy schwarzenbergského majetku Orlík nad Vltavou, výtvarník pan Zdeněk Hajný a paní Ema Krulíková a další hosté. Vzhledem k letošnímu jubileu byla úvodní expozice ve vstupní hale věnována historii výstav. 24 fotografií zachycovalo zajímavé expozice, momenty i osobnosti, jež byli nedílnou součástí této tradice. Atmosféru doplňovaly plakáty a dobové tisky. Za velkou pomoc při vzniku této vzpomínky bych chtěla poděkovat panu Václavu Vlčkovi, Olze Vilímové a Pavlu Průšovi, kteří mi pomohli vybrat a připravit fotografie a vytvořit popisy. Dále čimelickým zahrádkářům, kteří na expozici finančně přispěli. Fotografie zvětšil pan Pravda z Písku a celý prostor aranžovala Dagmar Kolingrová z Milevska.
Mezi stálé vystavovatele patří i pěstitelé jiřinek a gladiol. Široký sortiment přivezli do Čimelic pěstitelé Luděk Brzák ze Zahradnictví Dahlia ze Slovče, Svatopluk Masopust ze Lnář a Ing. Nejedlo a firma Lukon Bulbs z Lovčic. Novinky ze šlechtění hlíznatých begonií představil Ladislav Urs z firmy Bego Bohemia. Pěknou kolekci kvetoucích fuchsií přivezl Václav Straka z Vodňan.
Silně byli zastoupeni pěstitelé trvalek. Krásnou trvalkovou louku vytvořil Milan Antropius z Příbrami. Pěkné expozice vytvořili i trvalkáři - Zahradnictví J. a Z. Krulichovi z Prahy, Josef Basík z Chýnova a Bohumila Plocarová ze Švihova. Nápaditou expozici balkonových květin naaranžovala i Marie Vondrovská z Pivkovic. Návštěvníci obdivovali i sortiment masožravek studentů jihočeské univerzity.
Bohatý sortiment dřevin představili i pěstitelé okrasných dřevin. Okrasná školka Trávníček z Milevska a jeho pochodující dřeviny se návštěvníkům velmi líbily. Také čarověníky ing. Tomáše Meisla ze Znojma nebo firmy Arbocom z Nepomuka patřily k obdivovaným. Zaujala i přehlídka keramických doplňků do zahrad.
Nápadité výtvory - parníky a postavy - představila keramička Eva Ďurčová z Uzenic u Blatné. Keramika Hořice připravila pestrou podívanou barevných květinových nádob. Velmi pěknou expozici vytvořil i výtvarný kroužek při ZŠ v Čimelicích pod vedením paní učitelky Marcely Vejcharové.
Tradičním účastníkem výstavy je i Klub kaktusářů z Písku . Pravidelně a rádi se čimelických výstav zúčastňují a myslím, že letos byla výstava kaktusů a sukulentů velmi pečlivě připravená a bohatá, doplněná popisy a fotografiemi. Volné sdružení tvůrců bonsají przentovalo nejen překrásné exponáty, ale i zajímavý vývoj a práci při pěstování jednotlivých dřevin.
Letos jsme při tvorbě jedné z klíčových expozic spolupracovali se známým výtvarníkem a malířem Zdeňkem Hajným. Nápad na spolupráci vznikl v loňském roce, když jsem si ve Františkových Lázních zakoupila kalendář s reprodukcemi jeho zajímavých obrazů. Oslovila jsem pana Hajného a výsledkem spolupráce byla expozice „Květiny ve vesmíru Zdeňka Hajného“. Zdeněk Hajný je významný český výtvarník a jeho obrazy jsou snově imaginativní a čerpají z kosmické a astrální symboliky. Jeho obrazy můžeme najít v knihách, učebnicích, v televizním či filmovém zpracování. V Praze na Chodově nyní provozuje terapeuticky léčivou galerii obrazů – Cesty ke světlu, která je oázou klidu a harmonie.
Pan Hajný a paní Ema Krulíková nám na základě našeho výběru zhotovili a laskavě zapůjčili centrální autorizované velkoformátové tisky obrazů, které tvořily ústřední motiv expozice. Byly to Anděl naděje II, 2011, Oblaka osudu, Stříbrná alej z cyklu Písní kosmických, 1982 a Cesta odletů z cyklu Cesty ke světlu VII. Strany byly osazeny velkoformátovými tisky obrazů Zdeňka Hajného na husté síťovině. Zde byly - Střet a střed, 1994, Daidalos, XXI, 2011, Jako nahoře, tak dole II, 2004 a Ochránce cesty, 2003. Celý prostor doplnily ještě menší obrázky v zajímavých barvách.
Aranžérka Lenka Kovaříková ve spolupráci s našimi pracovníky dekorovala prostor doplňky z nerez kovu, pletiva, prořezávaných keramických koulí a barevného skla. Obrazy doladily hrnkové květiny v plošné výsadbě – červená šalvěj, modrý nestařec, stříbrný starček nebo bílá a modrá bakopa. Atmosféru prostoru pak umocnily řezané květy barevně a tvarově vybrané k jednotlivým obrazům. Obrazy Zdeňka Hajného tak zcela nově vynikly ve své kráse orámované a podtržené barvami a rozmanitostí květů. Sám autor byl touto kombinací nadšen a velmi mile překvapen. Čimelice tak dosáhly jednoho primátu. Obrazy Zdeňka Hajného již vystavovaly věhlasné galerie, s nejrůznějšími doplňky, ale ještě nikdo je nedoplnil květinami! Návštěvníci tak mohli pocítit úžasnou atmosféru navozenou originalitou a energií obrazů ve spojení s krásou a rozmanitostí květů. A někteří si to opravdu užívali.
Zdeněk Hajný a Ema Krulíková s námi letošní výstavu květin zahájili, strávili zde téměř celý den a užívali si spojení obrazů s květinami. Na oplátku nás pozvali pak do Prahy do své galerie, kde jsme společně strávili příjemné chvíle.
Sortiment balkonových květin a letniček z vlastní produkce představilo zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice v expozici „Anglické zahrady, nevyčerpatelný zdroj poetiky a inspirace.“ V loňském roce na cestách po anglických zahradách mne jejich zákoutí velmi okouzlila. Rozhodla jsem se toto téma použít při letošní výstavě květin. Do poslední chvíle jsem měla obavy, aby spojení pozadí zátiší na velkoformátové fotografii a reálných doplňků nevyznělo násilně. Sama jsem byla překvapena, jak květiny a rozmanité doplňky kouzlo zahradních zátiší umocnily a navodily téměř autentickou atmosféru. Výsledkem tvůrčí atmosféry a pracovního nasazení pracovníků čimelického zahradnictví vzniklo tak 9 různorodých zátiší. Část fotografií byla z mé cesty a část laskavě poskytl Ing. Pavel Chlouba z Borovan.
Anglická zákoutí doladily balkonové květiny a letničky, doplňky z drátu, proutí, pískovce, hlíny, plechu a dřeva. Historie některých doplňků této expozice je zajímavá. Lodičku k vodnímu zátiší jsem sháněla dlouho a nakonec nám ji vylovili značně poškozenou a ztracenou z orlické přehrady. Vodní plochu k vodnímu zátiší vytvořila firma Azaro pod vedením Ing. J. Řehoře. Věřím, že tato expozice mnoho návštěvníků potěšila, inspirovala a umožnila alespoň malinko zažít to neuvěřitelné kouzlo anglické zahrady.
Pan Libor Šejna ze záchranné stanice živočichů z Makova již s námi spolupracoval v minulých letech. Letos nám laskavě poskytl 26 fotografií, které nafotil přímo v Kostarice. Barevně překrásné fotografie detailů s kolibříky na květinách poskytly základ další zajímavé expozici. Atmosféru kostarického pralesa spolu s krásnými fotografiemi doladily exotické květiny, tropické řezané květy a keramické doplňky. Atmosféru zvýraznila dokonalá zvuková smyčka ze skutečného pralesa. Prostor aranžovala Dagmar Kolingrová z Milevska.
Moderní vazbu a zajímavé doplňky skloubila ve své expozici Martina Krátká z Dobříše. Zajímavé doplňky z kovu, drátu, exotické sošky a osobitě aranžované květy velmi návštěvníky zaujaly. Krása řezaných květů vynikla také v originální expozici „Babičky si možná ještě pamatují...“ Pod rukama zkušených aranžérů tak rozkvetl starý kredenc, necky či plechová vana a vznikla tak originální selská květinová světnice. Venkovskou iluzi dotvořil starý žebřiňák a další zapomenuté selské nářadí. Celou expozici dekorovaly staré ploty a spousta květů. Aranžéři Lenka Kovaříková, Aneta Kochová, Josef Trekoval a Hana Němcová pod vedením Marie Rousové z Březnice spojili pestrost květin s poetikou starých věcí.
Sortiment mečíků, jiřin a lilií doprovázela již tradičně zajímavá keramika z dílny studentů Stření průmyslové keramické školy z Bechyně. Jejich nápadité žardiny a plastiky patří již neodmyslitelně k čimelickým výstavám. Široký sortiment zahradnických výpěstků, zahrádkářských potřeb a cibulovin, včetně dřevěných doplňků do zahrady, keramiky, zahradnické literatury a časopisů si mohli návštěvníci pak zakoupit přímo v areálu výstaviště. Většina pak vycházela ze bran Zámecké zahrady obtěžkána nejrozmanitějšími rostlinami.
Výstavu květin doprovázela v prostorách zámku Výstava ochrany přírody a myslivosti a výstava fotografií J. Zemana. U školy probíhala tradiční výstava drobného zvířectva a obecní jarmark.
Kulturní program během výstavy květin tvořil důstojný rámec celé akce. Slavnostní zahájení výstavy květin v Zámecké zahradě doprovodila Mladá dudácká muzika ze Strakonic. U sportovní haly pak zpestřoval návštěvníkům pobyt v Čimelicích bohatý hudební program v režii OÚ Čimelice po celé 4 dny. Sobotní večer patřil pražské skupině Smokie Revival Praha. Díky krásnému počasí přišlo hodně posluchačů a vytvořila se příjemná atmosféra. Program ukončil slavnostní ohňostroj.
Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří celou akci podpořili organizačně, finančně či jakoukoliv pomocí. Čimelickým chovatelům, Klubu přátel přírody a ostatním, kteří tvořili doprovodné akce. Také organizátorům parkovišť a zejména starostovi V. Pánkovi, místostarostovi V. Boučkovi a ostatním pracovníkům obecního úřadu obce Čimelice, na kterých leželo hlavní břímě organizačního zázemí celé akce v obci včetně stánkového prodeje, kulturního programu, zajištění dopravní situace a pořádku v obci. Bez toho by květinová výstava mohla jen těžko zdárně proběhnout. I díky tomu probíhaly bezprostřední přípravy čimelické květinové výstavy v příjemné tvůrčí atmosféře, která ve finále dýchla na všechny a potěšila vystavovatele i návštěvníky.
Všem obdivovatelům přírody a přátelům květin přeji pevné zdraví a radost ze života.
Ing. Hana Chvalová, Zámecká zahrada Čimelice