25. ročník čimelické výstavy květin v roce 2002 byl ve znamení příjemného srpnového počasí. Výstavu jsme zahájili za účasti milých hostů s oblíbenou herečkou paní Ivou Janžurovou.
Paní Janžurová symbolicky zahájila výstavu zazvoněním na keramický zvonec s vervou sobě vlastní. Keramika bohužel nevydržela napětí situace a rozpadla se na několik kusů. Nicméně smůlu to nepřineslo. Průběh květinové přehlídky byl úspěšný. Výstavu navštívilo v průběhu 4 dnů téměř 32 000 návštěvníků.
Ve vstupní hale se floristickými doplňky zviditelnila firma Dekorace a umělé květiny Rosa Praha. Firma Cikas a pan Jaroslav Fejfar přivezli tentokráte do Čimelic sortiment řezaných růží. Krásu těchto královen doplňoval klapot starého mlýnského kola.

Čtyřloďový skleník zaplnili drobní pěstitelé a zahradnické firmy. Letos výstavu obohatila mimo jiné semenářská firma Moravoseed s velmi pěknými zeleninovými výpěstky. Výstavní plocha byla rozšířena o ukázkové výsadby hlíznatých begonií. Hlavní expozici sortimentu řezaných květin vytvořila skupina floristů pod vedením paní Venduly Eisnerové z firmy Kamelie z Českých Budějovic. Květiny dekorovaly reprodukce obrazů významného avantgardního rakouského malíře Gustava Klimta. Vkusné, moderní květinové dekorace a zajímavé obrazy vytvořily originální celek. Expozici doplnily barevné keramické žardiny a plastiky z Bechyně.

Kulisu pro balkonové květiny firmy Zámecká zahrada Čimelice vytvořily dřevěné výrobky a doplňky truhlářské firmy Vladeko z Tachlovic. Firma Vladeko se zabývá výrobou dřevěných prvků zahradní architektury. Vzájemnou spoluprací vznikla malebná zahradní zátiší s pergolou, dřevěnými stěnami, lavičkami, lehátkem, můstkem, studnou, pískovištěm a našimi balkonovými květinami.
Zeleninová produkce byla prezentována velmi netradičním způsobem. Paní Libuše Neumanová vytvořila gigantického cibulového hada na stromě. Budil opravdu respekt. Na jeho vytvoření padlo velké množství aranžovací hmoty, pletiva, borovicové kůry a samozřejmě i cibule. Cibuli doplnily další zeleninové výpěstky a samozřejmě nemohly chybět gladioly. Ostatní plochy vyplňovaly tradičně jiřiny, lilie, kaktusy, sukulenty, bonsaje, okrasné dřeviny a sortiment letniček.

Historie Cimelickych vystav 2002-2007_28 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_35 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_22 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_30 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_14
Historie Cimelickych vystav 2002-2007_10        

„Květinami vítáme vstup do života, květinami se loučíme. Provázejí člověka celým životem a měly by být jeho skutečným přítelem. Proto si zasluhují naši péči a pozornost.“ K. Krämer. Tímto mottem, velkého příznivce a dlouholetého tvůrce čimelických výstav jsme předznamenali další ročník květinové výstavy v roce 2004. Tento citát, seznam vystavovatelů a další informace jsme od tohoto ročníku pravidelně návštěvníkům poskytovali formou informačních výstavních skládaček.
V tomto roce jsme se na čimelické výstavě květin také naposledy představili s našimi tradičními zeleninovými výpěstky. Zničující sucho v roce 2003 a nesmyslná zemědělská cenová politika po vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004, nás donutily k rozhodnutí ukončit pěstování tradiční polní zeleniny v Čimelicích a orientovat se spíše na květiny a ostatní zahradnické služby.
Na zahájení jsme tentokráte uvítali i hejtmana jihočeského kraje pana RNDr. Jana Zahradníka a tradičně i přednostu krajského úřadu pana JUDr. Luboše Průšu. Ve vstupní hale představila originální keramiku paní Eva Ďurčová z Uzeniček na Blatensku. Sortiment řezaných chryzantém naposledy v Čimelicích představil pan Fejfar z Dolních Břežan. Expozici gladiol doplnily dřevěné kostky v pastelových barvách a krásné originální elegantní zahradní nádoby keramických závodů z Poštorné.
Rozmanitost květin doplnily velké skleněné válce z čirého skla poskytnuté firmou Keramika Ing. Karel Piskáček z Říčan. Moderní floristiku zde poprvé předvedla paní Martina Krátká z květinové síně Letizia z Dobříše. Dekorativní hrnkové rostliny představila firma Zahrádkářské centrum Otto Chýna z Říčan. Zeleninové expozice mimo firmu Moravoseed doplnila i firma Semo s.r.o. s pestrým letničkovým sortimentem.
Paní Marie Rousová z květinové síně z Březnice se svými spolupracovníky doplnila zajímavé a netradiční řezané květy dekoracemi z březových větví a hrnkových květin. Do rodiny vystavovatelů přibyli mimo dalších i pěstitelé okrasných dřevin Meislovi ze Znojma. Celkově se na výstavě podílelo 76 zahradnických firem a návštěvnost byla 35 000 návštěvníků.

Historie Cimelickych vystav 2002-2007_12 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_7 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_17 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_8 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_32 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_33
Historie Cimelickych vystav 2002-2007_5 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_16        

 Z organizačních a zdravotních důvodů jsme se rozhodli posunout organizování 27. ročníku květinové výstavy až na rok 2007. Na přípravě této výstavy květin se v průběhu roku podílelo 25 zaměstnanců a brigádníků Zámecké zahrady. Organizačně i pěstebně se s výstavou počítalo již od prvních jarních měsíců. Každý z nich přispěl k tomu, že se výsledek opět podařil. Květiny si přišlo prohlédnout 31 000 milovníků rostlin.
Mezi informacemi si mohli milovníci květin přečíst i další myšlenku od K. Krämera. „Je krásným zvykem darovat květiny. Neboť jimi můžeme vyjádřit výstižněji nežli slovy svou vděčnost, lásku, své díky i obdiv a obdarovanému způsobíme vždy radost. A té bychom měli pomocí květin rozdávat co nejvíce.“ Ve vstupní hale vytvořila keramička Eva Ďurčová tentokráte vodnické zátiší doplněné pestrobarevnými obrazy. Řezané květy byly doplněny starými zeleninovými přepravkami, dřevěnými plackami, révovými koulemi a barevnou jutovinou.
Velmi pěknou výstavku keramických výrobků a dětských kreseb představila Základní škola z Čimelic pod vedením paní Marcely Vejcharové. Keramický kroužek se tak zařadil mezi tradiční účastníky. Martina Krátká z Dobříše vytvořila originální svatební expozici. Se zajímavou keramikou se představil pan Dudycha z Litomyšle. Zahradnictví Ing. Marie Vondrovská z Pivkovic vytvořilo hezkou výstavu balkonových květin, které vévodily mohutné černooké Zuzany. Milan Antropius z Příbrami sestavil kouzelnou scenérii z trvalek.

Gladioly jsme tentokráte seskupili do mohutných barevných skupin, které upoutávaly pozornost množstvím, barevností květů a rozmanitostí jednotlivých kultivarů. Květy doplňovaly pastelové dřevěné doplňky, pestrá keramika a barevné lýko. Expozice gladiol tak zářila barvami. Paní Libuše Neumanová vytvořila originální expozici řezaných květů, zasazenou do rámce koňských dostihů. Rekvizity z dostihového sportu vytvořily zajímavé prostředí. Mohutné kameny, barevné koňské překážky a siluety koní doplnily figuríny s květinovými róbami a hlavně květinovými klobouky. A květinové klobouky k dostihům rozhodně patří... Však si je také někteří návštěvníci vyzkoušeli.
Balkonové květiny obohatily a vkusně doladily fotografie Michaely Popadičové z Písku. Michaela nechala zhotovit velkoformátové fotografie detailů z květinové a hmyzí říše a laskavě nám zapůjčila 27 ks.
„Velké detaily z malé zahrady“, tak jemnými barvami půvabně ozdobily celý květinový prostor. Květy doplnila opět poštorenská zahradní keramika a plastiky studentů SPKŠ z Bechyně. Při zahájení jsme uvítali kromě dalších hostů i pana Johannese Schwarzenberga.
Po kritice špatné organizace doprovodného stánkového prodeje v zámeckém parku kolem zámku, se na žádost majitele přesunul výstavní jarmark a kulturní program obce do areálu ke sportovní hale. Přes rozpačité reakce a očekávání se ukázalo, že klidná a uvolněná zelená zóna parku kolem zámku může být ve dnech výstavního mumraje přínosem a mnozí návštěvníci klidné posezení pod stromy také určitě ocenili.

Historie Cimelickych vystav 2002-2007_6 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_1 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_20 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_23 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_34
Historie Cimelickych vystav 2002-2007_24 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_21 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_2 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_27 Historie Cimelickych vystav 2002-2007_25

Tady končí naše putování čimelickými výstavami. Samozřejmě ještě následovala květinová výstava v roce 2009 a 2011 a poslední ještě v živé paměti - jubilejní 30. ročník. Všechny tyto akce již byly podrobně popsány ve Zpravodaji  - v říjnových číslech 2009, 2011 a 2013. Články je možno dohledat na webových stránkách obce v archivu Zpravodaje.
Myslím, že květinové výstavy se výrazně zapsaly do novodobé historie obce. Můžeme být na ně pyšní, ale zároveň nás i k něčemu zavazují. Myslím, že by bylo dobré trochu toho nadšení, tvořivosti a krásy květin přenést i do našich domovů, na okna, do zahrádek a na veřejná prostranství. Rozzářit šeď fasád, ulic a náměstí. Pojďme to zkusit! Čimelice byly dříve kvetoucí obcí. Máme na co navazovat.
Historii výstav s fotografiemi bychom rádi během letošního roku vydali také v knižní podobě. Jestliže jsme na něco nebo někoho zapomněli, tak se omlouváme. Vítáme připomínky či doplňující informace. Děkuji panu Václavu Vlčkovi za mnoho času stráveného hledáním a tříděním informací a starých fotografií. Také za jeho velkou trpělivost vše poutavě sepsat a poskytnout čtenářům zpravodaje! Olze Vilímové za trpělivé skenování a práci se starými fotografiemi!
Ing. Hana Chvalová, Zámecká zahrada Čimelice

 

Autor: Ing. Hana Chvalová, Čimelice

Zdroj: Čimelický zpravodaj 01/2014

Předchozí díl: Historie Čimelických výstav 1992-2000