Na úvod bych se ráda zmínila, že organizace květinové výstavy po 3 letech pro nás nebyla vůbec jednoduchá. Naše firma prošla v souvislosti s důsledky nepříznivého počasí a odbytovými problémy změnou výrobní struktury a snížením počtu pracovníků. Areál pro akci se připravuje již od jarních měsíců. Především v posledních dnech před zahájením jsme uvítali každou pomocnou ruku.

Tradiční výstava květin a zahradních doplňků Čimelice 2007 se konala ve dnech 23. - 26. srpna. Vlastní květinová část probíhala v areálu Zámecké zahrady v Čimelicích. Zúčastnila se jí necelá stovka vystavovatelů a prodejců zahradnického materiálu. Výstavu navštívilo takřka 31 000 návštěvníků.

Vlastní výstavní prostory tvořily již tradičně upravené skleníky a fóliovníky našeho zahradnictví. Návštěvníci jimi prochází a celková plocha je přibližně 3000 m2. Dominantu tvořily: 1) Expozice Zámecké zahrady Čimelice – kompletní sortiment balkónových květin doplněný krásnými fotografickými detaily nadějné fotografky Michaely Popadičové z Písku. "Velké detaily z malé zahrady" velmi vkusně doplnila vazba aranžérky Zámecké zahrady Lídy Kačabové. Návštěvníci zde viděli více než 400 odrůd a kultivarů pelargonií a dalších balkónových květin a letniček.

2) Zajímavá byla též další aranžovaná expozice jiřin, mečíků a lilií. Podíleli se na ní - pěstitelé jiřin - pan Luděk Brzák ze Slovče a pan Svatopluk Masopust z Blatné. Lilie dodal pan ing. Nejedlo z firmy Lukon Bulbs. Gladioly pak Zámecká zahrada Čimelice. Celou expozici naaranžovaly pracovnice firmy Zámecké zahrady ve spolupráci s květinovou síní paní  Marie Rousové z Březnice. Květiny provázela pestrá keramika od firmy Keramika Piskáček a originální zahradní keramika pana Dudychy z atelieru Duke Bohemia.

3) Samostatnou expozici tvořila aranžérská práce paní Libušky Neumanové z květinové síně Neli z Petrovic. Květinové šaty a klobouky zasazazené do prostředí dostihového sportu se návštěvníkům velmi líbily.

4) Celý sortiment řezaných květin předvedla se svými spolupracovníky paní Marie Rousová v expozici Barevný svět květin doplněné révovým proutím.

Aranžované květy již tradičně doplnila krásná keramika - maturitní práce studentů Střední odborné keramické školy v Bechyni. Velmi pěknou expozici předvedla tradičně firma Moravoseed, tvořenou zajímavými zeleninovými plody. Spolupráce Zámecké zahrady a firmy Semo Smržice vyústila v pěknou přehlídku sortimentu rajčat, paprik, bazalek, aster, slunečnic a ostálek. Celý areál výstaviště byl ostatně osázen zajímavými druhy letniček. O další zajímavé expozice se zasloužili pěstitelé kaktusů, bonsají, sukulentů, trvalek, letniček, léčivek i koření. Dále pak výrobci keramiky, prodejci proutěných doplňků a další.

V celém areálu bylo možné většinu vystavených  rostlin zakoupit. S nimi samozřejmě nejrůznější sazenice a zahradnické potřeby. Toho návštěvníci hojně využili a tak bylo vidět hlavně ve čtvrtek spoustu milovníků květin obtěžkaných nejrůznějšími sazeničkami, cibulovinami a dalšími zahradnickými potřebami.

I přes velmi teplé počasí byla návštěvnost vysoká a celá akce proběhla v příjemné atmosféře. Unavení milovníci květin si mohli odpočinout v přilehlém zámeckém parku či navštívit v zámku výstavu ochrany přírody nebo v areálu školy výstavu místních chovatelů či tradiční jarmark. A tak mohu  říci, že podle ohlasu návštěvníků i vystavovatelů se květinový svátek v Čimelicích vydařil.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří se na organizaci celé akce spolupodíleli. Zejména zastupitelům a zaměstnancům OU Čimelice, kteří vytvořili pro akci nezbytné zázemí. Dále všem, kteří pracovali ve výstavním výboru, či poskytli finanční nebo morální podporu.

Ing. Hana Chvalová

Výstava květin Čimelice 2007  byla opět velmi úspěšná. Děkujeme všem za spolupráci !

Akci navštívilo za 4 dny téměř 31 tisíc návštěvníků !!!

Na propagaci a podpoře akce se podíleli: Siko Čimelice, Agroslužby Jozef Beniska, Česká spořitelna, Rašelina Soběslav a Semo Smržice

Mediální partner: Rádio Blaník