Tradice čimelických výstav sahá až do doby před šedesáti lety. Malá výstavka ovoce v roce 1962 v čimelickém zámku na popud zahrádkáře Karla Krämera odstartovala úctyhodnou tradici.Až na výjimky se výstavy konaly pravidelně ve dvouletém cyklu. Do konce osmdesátých let byli hlavní silou čimeličtí zahrádkáři. Od začátku devadesátých let přešlo místní zahradnictví zpět do schwarzenberského majetku. Výstavy květin tak spolu s obcí začali organizovat provozovatelé zahradnictví, manželé Chvalovi.

návštěvníci výstavy, 1986 návštěvníci výstavy  

 

V roce 2019 jsme zorganizovali úspěšný 33. - zatím poslední ročník výstavy, ukončili nájem a své více než třicetileté působení v Zámecké zahradě. Provozovnu jsme předali novému provozovateli, zahradníkovi z Milevska. Martin Trávníček převzal kompletně zahradnictví i s provozním materiálem a částí zaměstnanců. Jsem velmi ráda, že se zahradnickou tradici v Čimelicích podařilo udržet a provoz i prodej funguje dále. Pan Trávníček se v místním zahradnictví docela dobře zaběhl, a protože je tělem i duší zahradník a vždy byl příznivcem naší výstavy, rád by v tradici květinových čimelických výstav pokračoval.

 Dohodli jsme se tedy, že bychom další ročníky organizovali společně. Vzhledem k současné společenské situaci jsme se rozhodli, společně s vedením obce, že další ročník čimelické výstavy odložíme s největší pravděpodobností na rok 2022. Konečné rozhodnutí padne do konce dubna letošního roku a budeme Vás o něm informovat.

Nebylo by to poprvé, co se pravidelný cyklus pořádání výstav narušil. Ale zatím se vždy podařilo navázat. Věřme, že se brzy vrátíme do obyčejného života, kdy se nebudeme obávat o své zdraví, kdy si bez starostí a svobodně zajdeme do obchůdku, do divadla a třeba i na výstavu. A budeme Vás moci potěšit krásnými květy a zahradnickým umem a dáme vám zapomenout na okolní svět.

Přeji nám všem dostatek slunce a vláhy pro naše zahrady!

Protože kde je slunce, tam kvetou květiny. A kde kvetou květiny, tam se svět usmívá!“

anglické zátiší, 2015 snový obraz, Zdeněk Hajný, 2013 zámecké zátiší, 2017

Ing. Hana Chvalová, zahradnice